Jak pozbyć się zużytego sprzętu

Zużyte urządzenia

Zdaje się, iż niewielu z nas wie, czym są zużytych sprzetów elektrycznych oraz elektronicznych oraz jak należy się tych przed chwilą wspomnianych pozbywać. Pod terminem zużytych sprzetów elektrycznych oraz elektronicznych skrywa się nie działający osprzęt elektryczny oraz elektroniczny, czyli stare, zepsute, nieużywane pralki, chłodziarki, lokówki, telewizory, komputery, telefony komórkowe, bateryjki jak również świetlówki oraz osprzęt oświetleniowy. W sumie nie działający osprzęt obejmuje 10 kategorii.

Niebezpieczne

Zużytych sprzetów elektrycznych i elektronicznych zostały sklasyfikowane jako śmieci niebezpieczne, toksyczne dla zdrowia zważywszy na zawartość groźnych dla zdrowia ludzi i zwierząt substancji: związków bromu, kadmu, chromu, rtęci, ołowi, freonu, związków PCB, azbestu i niklu. Pierwiastki te zatruwają glebę i wodę.

Skądinąd nie działający sprzęt długo się rozkłada, co czyni, że góry odpadów wzrastają oraz szpecą okolicę, obniżając komfort życia. Problem jest poważny, bowiem zaczyna brakować lokalizacji pod rozwój istniejących lub nowe składowiska.

Regulacje prawne

Na mocy ustawy o niedziałającym sprzęcie elektrycznym jednocześnie elektronicznym (DzU. 2005, nr 180, poz. 1495) w Rzeczpospolitej polskiej od 21 października 2005 roku jest zakaz wyrzucania tego rodzaju śmieci na wysypisko oraz pozbywania się ich identycznie jak zwyczajnych śmieci, tak więc poprzez wyrzucenie do kubła czy osiedlowego kontenera (chyba iż jest to szczególny zbiornik stworzony na świetlówki, bateryjki a także pozostałe niebezpieczne odpady). Grozi za to grzywna do 5 tys. zł.

Nie wolno także samodzielnie demontować wyrobionych urządzeń. Przy tym są uprawnione jedynie wyznaczone firmy z stosownym wyposażeniem. Złamanie tego zakazu łączy się z karą sięgającą nawet 100 tys. zł.